23 вересня – яке свято чи подія?
ЗМІСТ:
2. #Міжнародний день жестових мов
День осіннього рівнодення
ЩО ЦЕ ЗА ДЕНЬ?
Зміст
- 1. Що це за день?
- 2. Як виникла ідея відзначати День осіннього рівнодення?
- 3. День осіннього рівнодення в історії
- 4. Часті Питання та відповіді про День осіннього рівнодення
- 5. Як відзначати День осіннього рівнодення?
- 6. Чому ми любимо цей день?
- 7. Коли будемо відзначати День осіннього рівнодення?
Коли сонце на небі підіймається нижче, а вечори й ранки стають прохолоднішими й темнішими, ми розуміємо, що енергія літа закінчується. Для когось перший місяць осені — улюблена романтична пора, а на когось передчуття холодів навіває легкий смуток, хоч попереду ще багато теплих днів. З давнини у вересні люди святкують День осіннього рівнодення, який співпадає з радісним часом збору врожаю. Осіннє рівнодення — астрономічне явище, коли день і ніч у всьому світі ділять добу навпіл, врівноважуючи баланс світла й темряви, а Сонце в напрямку з півночі на південь переходить лінію небесного екватору. В 2022 році День осіннього рівнодення, а отже, й астрономічна осінь, настає для нас 23 вересня.
У 2022 році День осіннього рівнодення припадає на 23 вересня.
Схожі події:
День весняного рівнодення
День зимового сонцестояння
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
ЯК ВИНИКЛА ІДЕЯ ВІДЗНАЧАТИ ДЕНЬ ОСІННЬОГО РІВНОДЕННЯ?
Зміни пори року є ключовими точками в життєвому циклі природи, тому давні культури сприймали їх набагато глибше, ніж просто прихід наступного сезону. На протязі всієї історії люди відзначали рівнодення двічі на рік — весняне та осіннє. Мабуть, найбільш видовищною та ефектною ця подія була для давніх майя, які збудували відому на весь світ драбинчасту піраміду Ель-Кастильйо — в час рівнодення у присутніх складалося враження, що по сходах збігає вогняний змій.
ДЕНЬ ОСІННЬОГО РІВНОДЕННЯ В МІФОЛОГІЇ
В давньогрецькій міфології вересневе рівнодення символізує історію богині Персефони — доньки богині врожаю Деметри. Персефону викрав бог Аїд і забрав до підземного світу , щоб одружитися з нею. Оскільки Деметра була богинею родючості, то її смуток призвів до неврожаїв та голоду. Зевс змусив Аїда повернути доньку Деметрі, але тільки на дев’ять місяців у році. Кожної осені Персефона повертається в підземний світ, щоб провести три місяці з Аїдом, а Деметра тим часом відмовляється виконувати свої божественні обов’язки щодо вирощування рослин — тому люди в холодний сезон нічого не вирощують і не збирають врожай.
В кельтській язичницькій міфології осіннє рівнодення називали Мабоном або святом «другого врожаю». Люди дякували богам за літо, приносили їм жертви і намагалися задобрити майбутню зиму, будуючи вівтарі з фруктів та овочів. Переселенці з Європи привезли з собою свято врожаю до нової країни — США, де воно лягло в основу сучасного американського Дня подяки.
ХРИСТИЯНСЬКА ЦЕРКВА VS ЯЗИЧНИЦЬКІ ЧАСИ
Християнська церква замінила чимало язичницьких звичаїв новими обрядами. Наприклад, найближчим до осіннього рівнодення католицьким церковним святом став День святого Михайла і всіх янголів, який в давнину мав ще й ділове значення — цього дня слугам виплачували заробітну платню за збір врожаю, а тимчасові робітники починали шукати нові вакансії на ярмарках, які водночас були місцем народних гулянь.
В східних православних церквах напередодні осіннього рівнодення настає свято Різдва Пресвятої Богородиці або Друга Пречиста. В язичницькі часи це було свято богині Рожаниці — покровительки вагітних жінок, молодих матерів та маленьких дітей. На Другу Пречисту наші пращури починали підготовку до зими — на пасіках утеплювали вулики, заготовляли на зиму ягоди калини та проводили останній збір лікарських трав. З цього дня починався й сезон сватань.
Сучасні друїди щороку весною і восени збираються в Стоунхенджі, аби спостерігати за сходом Сонця у день рівнодення. Як і для інших прихильників язичницьких вірувань, для них це період подяки за багатий врожай та початок підготовки до холодного сезону.
Буддисти вважають, що в час рівнодення бар’єр між матеріальним та тонким світами втрачає свою звичайну щільність, тому цей період вони використовують для молитов за померлих родичів та відвідин їхніх могил. Також це сприятливий час для медитацій і зустрічей з рідними.
СВЯТО МІСЯЦЯ В КИТАЇ
В Китаї ще в часи династії Чжоу в дні рівнодення правителі приносили жертви — Сонцю навесні, а Місяцю — восени. В період першого повного Місяця після осіннього рівнодення китайці відзначають Свято Місяця або Свято середини осені. Люди випікають спеціальні тістечка у формі повного Місяця, які символізують об’єднання. Тістечками обмінюються з родичами та друзями, влаштовують вечірки та проводять масштабні фестивалі, а вечорами під місячним сяйвом накривають столи в садах, обов’язково запалюють свічки та моляться богині Місяця.
ДЕНЬ ПОДЯКИ У КОРЕЇ
В Кореї відзначають свято Чхусок або корейський День подяки — святкування проходить протягом трьох днів у період осіннього рівнодення. Корейці сім’ями їдуть в рідні міста і збираються в оселях старійшин роду. За святковий стіл з традиційними стравами сідають в національному одязі, аби віддати шану всім своїм предкам.
ІНДІАНСЬКІ ПЛЕМЕНА (США)
Індіанські племена на території США теж мають власні традиції осіннього рівнодення — вони дякують за врожай богині землі та приносять дари вождю племені — зазвичай це жолуді та насіння. Крім знаку поваги, подарунки також символізують оновлення соціальних відносин у громаді.
Свого езотеричного значення осіннє рівнодення не втратило досі, особливо для тих, хто займається духовними практиками. На їхню думку, цій події відповідають певні камені, які здатні збалансувати внутрішній світ людини та її стосунки з тими, хто її оточує. Це топаз, який символізує творчість, рубін, який відповідає за життєву енергію, та бурштин, що всотує негатив і знімає стрес. Також цей день вважається сприятливим для різних гадань, а сни часто приносять важливу інформацію.
А в березні ще відзначають День весняного рівнодення
Почитайте історію виникнення події та дізнайтеся, чи притаманне явище рівнодення іншим планетам.
ДЕНЬ ОСІННЬОГО РІВНОДЕННЯ В ІСТОРІЇ
-
1793 – 1805
День осіннього рівнодення був офіційним початком кожного нового року за французьким республіканським календарем, оскільки французьку монархію було скинуто революцією 1792 року в переддень осіннього рівнодення.
-
1913
В день вересневого рівнодення французький пілот Ролан Гаррос вперше перетнув на літаку Середземне море.
-
1949
День осіннього рівнодення ознаменувався звісткою про випробування першої радянської атомної бомби.
-
1983
В книзі «Жолудь» українського поета Павла Мовчана надруковано вірш «Осіннє рівнодення», головною темою якого є саме це явище природи.
-
2001
Неподалік від міста Куманово в Македонії знайдено старовинну мегалітичну споруду віком майже 4 тисячі років. Дослідники впевнені, що це астрономічна обсерваторія, яку зокрема могли використовувати й для спостереження за явищем рівнодення.
ЧАСТІ ПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ ПРО ДЕНЬ ОСІННЬОГО РІВНОДЕННЯ
Чи справді осіннє рівнодення означає однакову тривалість дня і ночі?
В момент рівнодення вісь Землі займає абсолютно вертикальне положення по відношенню до Сонця, тому обидва полюси отримують однакову кількість сонячного світла. Теоретично це значить, що ніч і день за тривалістю однакові, але тільки в безповітряному просторі, а в атмосфері Землі, яка заломлює сонячні промені, ми бачимо схід Сонця на 2 – 3 хвилини раніше, тому світла пора доби насправді триває трохи довше, ніж темна.
Чи буває осіннє рівнодення за межами дат 22 та 23 вересня?
Так, дуже рідко це астрономічне явище припадає на 21 або 24 вересня. 21 вересня рівнодення не було вже кілька тисячоліть, але в XXI столітті воно настане двічі — в 2092 та 2096 роках. Останнє рівнодення 24 вересня було в 1931 році, а наступне очікується у 2303-му.
Чому повний Місяць, який настає одразу за осіннім рівноденням, називають «врожайним Місяцем»?
Цей повний Місяць особливий в астрономічному розумінні — він сходить майже одразу після заходу Сонця, тому вечори бувають дуже світлими. Завдяки яскравому місячному світлу фермери навіть вечорами можуть збирати врожай на полях, звідси й походить назва «врожайного Місяця».
Чи є країни, у яких День осіннього рівнодення — національне свято?
Такою країною є Японія, де з 1948 року День осіннього рівнодення проголошено національним святом. До того часу це було релігійне свято, пов’язане з синтоїзмом та буддизмом, коли люди вшанували японських імператорів та дякували богам за врожай. В 1948 році влада країни вилучила з концепції події релігійну складову і відтоді для японців це день пам’яті померлих родичів, відвідин цвинтарів та сімейних обідів на честь предків.
Які народні прикмети має День осіннього рівнодення?
В народі вірили, що тепла та суха погода в День осіннього рівнодення віщує теплу зиму, а якщо саме цього дня журавлі відлітають у вирій, очікували ранньої та холодної зими. Про суворі холоди свідчило й жовте листя на горобині та березі, а ось велика кількість дубових жолудів означала глибокий сніг на різдвяні свята.
ЯК ВІДЗНАЧАТИ ДЕНЬ ОСІННЬОГО РІВНОДЕННЯ?
В цей день варто наслідувати споконвічні звичаї наших предків, тобто подумки подякувати Богу чи Всесвіту за все, що ми маємо — від їжі на столі до теплих стосунків з близькими. Можна провести невеличкий імпровізований ритуал, запаливши свічку та згадавши події перших трьох кварталів року в аспекті балансу світла й темряви, який лежить в основі рівнодення.
Езотерики рекомендують приділити події осіннього рівнодення мінімум півгодини — 15 хвилин до точного моменту її настання та 15 хвилин опісля. В цей час краще вийти на свіже повітря, спокійно посидіти на землі і відкрити свій розум та почуття навколишній природі, тим більше, що вона саме влаштовує для нас справжнє кольорове шоу, змінюючи колір листя на деревах від зеленого до золотого та червоного.
Приємно цього дня зібрати друзів на вечірку, приготувавши страви з сезонних продуктів, адже свіжих овочів зараз не бракує. Дуже доречними будуть страви з гарбуза — один лише колір цього плоду піднімає настрій, до того ж він має універсальний смак і підходить як до м’ясних страв, так і в якості складової для десерту.
Для тих, хто знаходиться у високих широтах Північної півкулі, осіннє рівнодення збільшує шанси побачити Північне сяйво, адже за даними NASA рівнодення є найсприятливішим часом для цього вражаючого явища, бо геомагнітна активність Землі в міжсезоння набагато вища, ніж влітку або взимку.
ЧОМУ МИ ЛЮБИМО ЦЕЙ ДЕНЬ?
Початок астрономічної осені — це час, коли вже зібрано врожай, у який вкладено багато праці. Чи це справжній врожай з саду та городу, чи врожай наших намірів та зусиль — суть події означає завершення активного періоду в житті та підбиття певних підсумків.
Природа уповільнює свої ритми, дерева скидають листя, немов непотрібну наразі річ. Щось схоже відбувається й з людьми — невпинно наближаючись до кінця року, ми підсвідомо звільняємо місце для того, що має статися в майбутньому та відкидаємо все зайве, щоб зібрати залишки своєї енергії. Без спокою та відпочинку не буває відродження — отже, цей час необхідний не лише природі, а й людям. Тому ми потроху входимо в творчий, але не надто активний стан, коли хочеться більше, ніж зазвичай, прислухатися до внутрішнього голосу.
Та крім духовного значення, для осіннього рівнодення характерні цілком матеріальні переваги, наприклад, велика кількість смачних сезонних фруктів та овочів — чого варті тільки яблука осінніх сортів. Для любителів відпочинку в «оксамитовий сезон» на морі настають довгоочікувані дні, та й взагалі всі ми насолоджуємося м’яким, спокійним теплом «бабиного літа». Також восени розпочинається черговий модний сезон, це пора кінофестивалів, відкриття Октоберфесту та ще багатьох цікавих речей, завдяки яким День осіннього рівнодення неможливо не любити.
Міжнародний день жестових мов
ЩО ЦЕ ЗА ДЕНЬ?
Зміст
- 1. Що це за день?
- 2. Як виникла ідея відзначати Міжнародний день жестових мов?
- 3. Міжнародний день жестових мов в історії
- 4. Часті Питання та відповіді про Міжнародний день жестових мов
- 5. Як відзначати Міжнародний день жестових мов?
- 6. Чому важливий цей день?
- 7. Коли будемо відзначати Міжнародний день жестових мов?
Зазвичай здатність чути звуки, зокрема й людську мову, сприймається нами як належне, і саме завдяки слуху люди вчаться говорити ще в ранньому дитинстві. Проте поруч завжди є ті, хто позбавлений цієї можливості з різних причин, тому спілкуватися звичайним чином для людей з порушеннями слуху або голосових зв’язок буває проблематично або взагалі неможливо. Найкращим рішенням в такому випадку є вивчення та використання жестової мови — це надає можливість людям з вадами слуху або голосових зв’язок адаптуватися в суспільстві та жити повноцінним життям. Великого значення цьому способу спілкування надає ООН — вона встановила Міжнародний день жестових мов, який світ щороку відзначає 23 вересня.
Схожі події:
День перекладача жестової мови в Україні
Всесвітній день слуху
День отоларинголога
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Всі свята та події на 23 вересня
ЯК ВИНИКЛА ІДЕЯ ВІДЗНАЧАТИ МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЖЕСТОВИХ МОВ?
Використання жестів для спілкування настільки давнє явище, як і звичайна мова. Припускають, що таким способом подавали один одному знаки мисливці на відкритих рівнинах — це водночас зберігало тишу та координувало процес. Складну систему жестів мали індіанські племена, адже кожне з них говорило на своєму наріччі. Щоб налагодити комунікацію з сусідами, стандартизована і зрозуміла для всіх мова знаків була незамінною. Пізніше вона згодилася для контактів з європейцями — так розмовляли між собою аборігени та члени експедиції Христофора Колумба.
Перші згадки про використання жестової мови людьми, які мають вади слуху або мовлення, прийшли з Давньої Греції. Трактат Платона «Кратил», написаний в V столітті до нашої ери, свідчить про те, що в ті часи люди з подібними обмеженнями вже користувалися жестами замість слів. Згодом Арістотель висловив думку, що глухих неможливо чомусь навчити саме тому, що вони не чують мови.
ПОМИЛКА АРІСТОТЕЛЯ
На жаль, ця теорія прижилася, і до глухих ставилися як до неповноцінних людей — їм відмовляли у праві власності та забороняли одружуватися, бо думали, що глухота передається дітям. Чимось таким, чого слід соромитися, стала й мова жестів, тому глухі люди були позбавлені можливості відкритого спілкування.
Деякі сміливці все ж намагалися спростувати теорію про нездатність глухих вчитися. Серед таких був єпископ Йоркський Джон Беверлі, який у 685 році навчив розмовляти глухого хлопчика. Пізніше єпископа навіть канонізували за це «диво», а люди продовжували думати, що єдиний спосіб подолати глухоту — це навчитися розмовляти, як усі здорові люди.
СИСТЕМА ДЖИРОЛАМО КАРДАНО
В XVI столітті власну жестову мову розробив італійський лікар і математик Джироламо Кардано — він намагався співставити значення окремих слів з жестами. Його система не стала поширеною, проте сам винахідник вдало застосував її для навчання свого глухого сина.
ПЕРША КНИГА З МОВИ ЖЕСТІВ
Але найбільше досягнення в ранній історії жестової мови належить іспанському монаху — Хуану Пабло де Бонету. В 1620 році він опублікував першу книгу з мови жестів, яка містила алфавіт із зображенням рухів пальців та кистей рук, що означали певні звуки. Дякуючи цій книзі, жестову мову вперше було визнано гідною формою спілкування.
ШКОЛИ ДЛЯ ЛЮДЕЙ З ВАДАМИ СЛУХУ
1760 року паризький священник Шарль Мішель де л’Епе відкрив безкоштовну школу мови жестів, яка отримала назву Королівського інституту глухонімих. Заклад став дуже популярним серед французів з вадами слуху, зацікавилися ним і за кордоном — імператори Австрії та Росії відправили до інституту вчителів, аби вони перейняли новий метод. Відтоді де л’Епе вважають одним із засновників сурдопедагогіки.
У Великобританії популяризував жестову мову Томас Брейдвуд — він заснував Академію для глухонімих, де навчав унікальному дворучному методу знаків. Цей метод досі лежить в основі жестової мови, яку використовують сучасні британці.
Перша державна школа для глухих з’явилася в 1817 році в США, в місті Хартфорд. Її засновниками були священник Томас Галлоде та вчитель Лоран Клерк, який і сам був глухим. Разом вони створили систему знаків, що згодом стала офіційною американською жестовою мовою. До 1863 року в США було вже 22 подібні школи, згодом відкрився перший коледж та Колумбійський інститут для глухих.
ПОСЛІДОВНИКИ АРІСТОТЕЛЯ
На жаль, багато викладачів того часу були противниками мови жестів і намагалися будь-що навчити глухих читати по губах і вимовляти слова. В 1880 році на Міланській конференції вчителів, що працювали з глухими учнями, було вирішено, що жестові мови слід заборонити в усіх навчальних закладах. Глухим дітям в школах почали навіть зв’язувати руки, щоб змусити їх говорити так, як більшість людей, а кількість глухих вчителів у таких класах скоротилася з 40% до 15%.
ВІДРОДЖЕННЯ МОВИ ЖЕСТІВ
Відродження мови жестів відбулося завдяки Вільяму Стоукі, викладачу та лінгвісту, який довів, що цей спосіб спілкування має всі ознаки повноцінної мови — від синтаксису до граматики. В 1960 році він опублікував свою монографію і склав перший словник жестової мови. Відтоді ставлення до методів освіти людей з вадами слуху або мовлення змінилося, а мову жестів визнали найкращим засобом для їхнього навчання та спілкування.
Постійні перепони, з якими зустрічалися люди з вадами слуху на шляху до повноцінної участі в суспільному житті, призвели до створення Всесвітньої федерації глухих (ВФГ). Її було засновано 23 вересня 1951 року 25-ма національними асоціаціями. В 1958 році ЮНЕСКО надала ВФГ консультативний статус, також вперше відзначався Міжнародний день глухих. В подальші роки федерація сприяла розробці нормативних документів щодо забезпечення рівних можливостей для людей з особливими потребами, зокрема, Конвенції ООН про права інвалідів. Міжнародний день жестових мов було встановлено Генасамблеєю ООН в 2017 році, а датою для нього обрано день заснування ВФГ — 23 вересня.
А в березні ще відзначають Міжнародний день охорони здоров’я вуха і слуху
Почитайте історію виникнення та дізнайтеся, чому не слід зловживати використанням навушників, а також що насправді означає звук моря з мушлі.
МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЖЕСТОВИХ МОВ В ІСТОРІЇ
-
195123 вересня
З метою захисту громадянських прав людей, які не чують, та для збереження й розвитку мов жестів у Римі було засновано Всесвітню федерацію глухих.
-
1958вересень
Вперше було відзначено Міжнародний день глухих, який пізніше розширився до Міжнародного тижня глухих. Ця подія покликана інформувати суспільство про труднощі, які мають люди з порушеннями слуху в повсякденному житті.
-
201719 грудня
23 вересня визнано резолюцією Генасамблеї ООН Міжнародним днем жестових мов. В документі зазначено, що якісна освіта на жестових мовах життєво важлива для людей з особливими потребами, а самі ці мови є частиною мовного й культурного різноманіття, тому їх неодмінно треба зберегти.
-
201823 вересня
Світ вперше відзначав Міжнародний день жестових мов.
-
2020
Всесвітньою федерацією глухих оголошено конкурс «Global Leaders Challenge» — щоб сприяти партнерству лідерів різного рівня з асоціаціями людей, які не чують, в питанні використання жестових мов.
ЧАСТІ ПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ ПРО МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЖЕСТОВИХ МОВ
Скільки мов жестів використовують у світі?
Зараз налічується близько трьох сотень жестових мов, адже, як і звичайні, вони різні в залежності від країни. Навіть в тих державах, які мають спільну мову, жестові системи різняться — наприклад, у США та Великобританії. Відмінності можна знайти і в регіональних варіантах таких мов, так само, як діалекти та акценти в звичайних мовах.
Чи можуть люди, які втратили змогу розмовляти внаслідок інсульту, спілкуватися мовою жестів?
Пошкодження мозку так само впливає на здатність говорити жестовою мовою, як і на звичайну мовну функцію. Тому люди після мозкового крововиливу або черепно-мозкової травми можуть показувати знаки, але не в змозі розташувати їх у правильному порядку.
Скільки людей на планеті користуються жестовими мовами?
В світі проживає приблизно 466 мільйонів глухих людей, з них поки що лише 72 мільйони використовують для спілкування жестові мови. Завдяки цьому вони можуть вчитися, працювати та отримувати доступ до різних послуг нарівні з іншими.
Чи існує жестова мова міжнародного використання, зрозуміла для всіх людей з різних країн?
Така мова існує — це спрощена форма жестових мов. Вона виникла природним шляхом, а вперше потребу в універсальній жестовій мові відчули спортсмени на Міжнародних іграх глухих у 1924 році. Було обрано знаки, найбільш схожі в усіх мовах, і на їхній базі створено міжнародну мову жестів.
Чи мають власну організацію українці, які не чують?
Так, в нашій країні з 1930-х років діє Українське товариство глухих. Наразі це товариство є одним з членів Всесвітньої федерації глухих та об’єднує майже 40 тисяч людей з вадами слуху в Україні.
ЯК ВІДЗНАЧАТИ МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЖЕСТОВИХ МОВ?
Це свято з’явилося зовсім нещодавно, тож традиції його проведення в усіх країнах є схожими. До 23 вересня зазвичай приурочуються семінари та конференції, присвячені використанню жестової мови, а також вирішенню проблем із титрами, сурдоперекладом та супроводом звукових повідомлень текстовими.
Варто в цей день приділити увагу і користувачам жестових мов — зазвичай вони є серед наших сусідів чи знайомих. Люди з вадами слуху або мовлення в українському суспільстві часто потерпають від нетактовності чи прямих образ, тому для них надзвичайно важливо відчувати підтримку і доброзичливе ставлення. Для цього може бути достатньо приязної посмішки, а може знадобитися й матеріальна допомога — кожен випадок є індивідуальним.
А ще доречно вивчити кілька найпростіших жестів і привітатися зі знайомим, який не чує, зрозумілою йому мовою попросити про щось або подякувати. Безумовно, людина буде приємно здивована, крім того, вивчення жестових мов корисне й для тих, хто не має проблем зі слухом — це чудово розвиває мислення.
ЧОМУ ВАЖЛИВИЙ ЦЕЙ ДЕНЬ?
Звісно, найважливіша причина — це незамінність мови жестів у спілкуванні людей з вадами слуху або мовлення. Для них це рідна мова, яка забезпечує доступ до інформації та дозволяє брати участь в житті громади. Складно налагодити вербальне спілкування і деяким дітям з аутичними розладами, а ось мова жестів часто стає більш прийнятною.
Привертає увагу ця подія й до труднощів, з якими зустрічаються люди у використанні жестових мов. Наприклад, в Україні недостатньо фахових сурдоперекладачів — немає навіть вищого навчального закладу для навчання за цією спеціальністю, доступні лише курси.
В Міжнародний день жестових мов ми отримуємо більше інформації про них як про цікавий феномен.
- Для багатьох є несподіванкою той факт, що жестова мова не менш виразна, ніж звичайна, адже в ній використовуються не лише руки, а й міміка. Наприклад, рухаючи бровами, можна визначати тип речень — стверджувальних чи запитальних.
- Ще жестова мова підвищує увагу, бо на відміну від звичайної бесіди, при її використанні треба весь час стежити за руками та обличчям співрозмовника. Постійний зоровий контакт корисний для порозуміння — підсвідомо він сприймається людьми як щира зацікавленість та приязнь.
- Використовують жестові мови й здорові люди — тоді, коли промовляти або чути слова фізично неможливо, наприклад, під водою, спілкуючись через скляну перегородку, на відстані або навіть на гучному концерті.